Ogłoszenia parafialne

Katecheza 105 - Jedność i nierozerwalność oraz cele małżeństwa


1. Jedną z „plag” współczesnego społeczeństwa są rozwody. Często słyszy się, że przyczyną rozwodów jest niezgodność charakterów małżonków albo zdrada małżeńska. Niestety – o czym w swoim egoizmie zapominają rodzice – negatywne skutki takich poczynań, odbijają się przede wszystkim na dzieciach, które tracą ciepło domowego ogniska.

2. Starożytny pisarz chrześcijański Tertulian pisał, iż „miłość małżeńska zawiera jakąś całkowitość, w którą wchodzą wszystkie elementy osoby – impulsy ciała i instynktu, siły zmysłów i uczuć, dążenie ducha i woli. Miłość zmierza do jedności jak najbardziej osobowej, która nie tylko łączy w jedno ciało, ale prowadzi do tego, by było jedno serce i jedna dusza. Wymaga ona nierozerwalności i wierności w całkowitym wzajemnym obdarowaniu i otwiera się ku płodności”. Dlatego też Katechizm Kościoła Katolickiego naucza, że małżeństwo katolickie posiada dwie istotne cechy: jedność i nierozerwalność oraz jest otwarte na dar płodności.
Jedność sakramentu małżeństwa oznacza, że związek ten może być zawarty tylko między jednym mężczyzną i jedną kobietą (wyklucza to poligamię i poliandrię).
Nierozerwalność małżeństwa polega zaś na tym, że wspólnota małżeńska nie ustaje inaczej, jak tylko przez śmierć jednego z małżonków.
Natomiast cel małżeństwa, czyli dobro duchowe małżonków oraz przekazywanie życia, urzeczywistnia się przez zjednoczenie małżonków.

3. Małżeństwo sakramentalne jest zatem czymś więcej niż czysto ludzką umową i przyrzeczeniem wzajemnej miłości. Raz dane słowo zobowiązuje do wierności złożonej obietnicy.
Trwałości małżeństwa wymaga sama natura miłości. Niepoważnie brzmiałyby słowa przysięgi tylko czasowej miłości i wierności, np.: „Ślubuję ci miłość aż do momentu, gdy mi się znudzisz”, albo: „Ślubuję ci miłość aż do chwili, kiedy poznam kogoś milszego od ciebie”. Bóg wymaga od człowieka miłości trwałej, biorącej odpowiedzialność za drugiego człowieka. Bezsensem byłyby małżeństwa czasowe, „na próbę”, by się przekonać, czy druga osoba mi odpowiada. Taka forma „castingu” może mieć miejsce tylko u osób niedojrzałych i skrajnie nieodpowiedzialnych.
Trwałości i nierozerwalności małżeństwa wymaga także dobro dzieci, bowiem potrzebują one rodziców i rodziny, w której panuje atmosfera jedności, opartej na miłości i wzajemnym poszanowaniu godności człowieka.

4. Zapamiętajmy:
* Związek małżeński mężczyzny i kobiety jest nierozerwalny
* Zawarte i dopełnione małżeństwo osób ochrzczonych nie może być nigdy rozwiązane żadną ludzką władzą, rozrywa je jedynie śmierć
* Przez zjednoczenie małżonków urzeczywistnia się podwójny cel małżeństwa, jakim jest dobro małżonków i przekazywanie życia

Ks. Sławomir Wiśniewski
Katecheza wygłoszona: 31.05.2015.


Konto parafialne

19 2030 0045 1110 0000 0041 2110


WPŁATY NA BUDOWĘ KOŚCIOŁA:

31 2030 0045 1170 0000 0343 3160

tytułem: „DAR NA BUDOWĘ KOŚCIOŁA”


Msze Święte
Pon - pt: 8:00

Sobota: 8:00, 18:00

Niedziela: 8:00, 10:00, 11:30, 13:00, 18:00, 20:00

Sakrament pojednania:
- codzinnie - pół godziny przede mszą
- I czwartek miesiąca - do 21:00 (szczególnie dla gimnazjalistów)
- I piątek miesiąca - od 16:00

Biuro parafialne
Poniedziałek - Piątek: po Mszy św. o godzinie 18:00
(podczas kolędy po Mszy św. o godzinie 8:00)

Parafia

Kościół Parafialny Rzymskokatolicki
p.w. Matki Bożej Fatimskiej

Adres:

os. Leśne 5,
62-028 Koziegłowy

Telefon:
(61) 811 11 12

E-mail: mbfatim@archpoznan.pl

Wizualizacja Kościoła


Home | Login | Copyright by Parafia Matki Bożej Fatimskiej w Koziegłowach