Ogłoszenia parafialne

Katecheza 94 - Wyznanie grzechów


1. Wielu ludzi, pragnąc uporządkować swoje życie, coraz częściej szuka pomocy w poradniach psychologicznych. Często przed psychologiem ujawniają oni najbardziej skryte i wstydliwe szczegóły swojego życia. A z drugiej strony kwestionują one sens wyznawania swoich grzechów Bogu. Dlaczego? Przecież jedynie Bóg jest Tym, który zna nas najlepiej, pragnie naszego dobra i może nam pomóc najpewniej uporządkować nasze życie.

2. Wyznanie grzechów w Nowym Testamencie oznacza przyznanie się do winy wobec Boga. Tak zachowuje się Piotr wobec Jezusa nad jeziorem Genezaret, kiedy był świadkiem obfitego połowu ryb: „Przypadł Jezusowi do kolan i rzekł: «odejdź ode mnie, Panie, bo jestem człowiek grzeszny»”. Ale w sakramencie pojednania wyznanie grzechów dokonuje się nie tylko przed Bogiem, ale i przed kapłanem. Dzieje się tak na mocy słów Jezusa, który powiedział do Apostołów: „Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone...”.
Wyznanie grzechów wobec kapłana stanowi istotną część sakramentu pokuty. Należy wyznać wszystkie popełnione od ostatniej spowiedzi grzechy śmiertelne, dokonane z całą świadomością i dobrowolnie. Należy też podać ich liczbę, bądź częstotliwość ich występowania.

3. Zgodnie z przykazaniem kościelnym, każdy wierny, zobowiązany jest przynajmniej raz do roku wyznać wszystkie swoje grzechy ciężkie. Zazwyczaj wypełniamy ten obowiązek podczas rekolekcji wielkopostnych. Warto jednak przystępować do spowiedzi częściej – zawsze, gdy popełniliśmy grzech śmiertelny. Spowiedź jest jedynym zwyczajnym sposobem odpuszczenia grzechów ciężkich. Ten, kto ma świadomość, że popełnił grzech śmiertelny, nie może przyjmować Komunii św., nawet jeśli przeżywa wielką skruchę. Pożyteczne i zalecane przez Kościół jest też wyznawanie grzechów powszednich, bowiem częste i regularne ich wyznawanie pomaga lepiej ukształtować sumienie i skutecznie zwalczać pokusy.

* Jak często korzystam z posługi kapłana w konfesjonale?
* Czy nie wstydzę się nazywać po imieniu zła, które popełniłem?
* Czy w moim życiu nie było spowiedzi świętokradzkiej, czyli takiej, w której świadomie zataiłem popełniony grzech ciężki?

4. Zapamiętajmy: Wyznanie grzechów ciężkich jest jedynym zwyczajnym sposobem uzyskania ich odpuszczenia. Natomiast wyznanie grzechów powszednich pomaga kształtować prawe sumiennie, walczyć ze złymi skłonnościami i czynić postępy w życiu duchowym.

Ks. Kazimierz Kowalski
Katecheza wygłoszona: 08.03.2015.


Konto parafialne

19 2030 0045 1110 0000 0041 2110


WPŁATY NA BUDOWĘ KOŚCIOŁA:

31 2030 0045 1170 0000 0343 3160

tytułem: „DAR NA BUDOWĘ KOŚCIOŁA”


Msze Święte
Pon - pt: 8:00

Sobota: 8:00, 18:00

Niedziela: 8:00, 10:00, 11:30, 13:00, 18:00, 20:00

Sakrament pojednania:
- codzinnie - pół godziny przede mszą
- I czwartek miesiąca - do 21:00 (szczególnie dla gimnazjalistów)
- I piątek miesiąca - od 16:00

Biuro parafialne
Poniedziałek - Piątek: po Mszy św. o godzinie 18:00
(podczas kolędy po Mszy św. o godzinie 8:00)

Parafia

Kościół Parafialny Rzymskokatolicki
p.w. Matki Bożej Fatimskiej

Adres:

os. Leśne 5,
62-028 Koziegłowy

Telefon:
(61) 811 11 12

E-mail: mbfatim@archpoznan.pl

Wizualizacja Kościoła


Home | Login | Copyright by Parafia Matki Bożej Fatimskiej w Koziegłowach